Eurorepar Car Service Türkiye Yağ Değişimi

Size en yakın noktayı bulun

Geri

YAĞ DEĞİŞİMİ YAĞ DEĞİŞİMİ

Eurorepar Car Service'lerde Yağ & Yağ Filtresi Değişimi Fırsatı

Size en yakın Eurorepar Car Service noktasını bulmak için tıklayın.

 

Motor Yağı & Yağ Filtresi Değişiminin Önemi

Motor yağı aracınızın en kritik bileşenlerinden biridir. Çünkü motorun içindeki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Bunu yaparken yağın motorun içinden atık maddecikleri uzaklaştırır ve mekanik parçaların soğumasına yardımcı olur.

Atık maddeler her ne kadar düzenli olarak yağ filtresi vasıtasıyla ayrıştırılsa da, aracınızın motor yağı kalitesi zamanla düşer ve bu nedenle aracınızın belirli aralıklarla bakıma girmesi gereklidir.

Bakım aralığınız ise, aracınızın marka ve modeli, kat edilen mesafe ve sürüş tarzınız gibi pek çok farklı kritere bağlıdır. Genel olarak müşterilerimize, Eurorepar Car Service noktalarına gelerek yılda en az 1 kere veya her 15.000 km’de (hangisi önce dolarsa) araçlarının bakımını yaptırmalarını öneririz.

Öneri Eurorepar Car Service

  • Motor yağınızı değiştirirken mutlaka yağ filtrenizi de değiştirin. Değiştirilmeyen bir yağ filtresi, yeni motor yağının daha hızlı kirlenmesine,  motor veriminin düşmesine ve uzun vadede motorunuzun zarar görmesine neden olur.

  • Uzun yolculuklardan önce yolda kalmamak için mutlaka yağ seviyenizi kontrol edin.

  • Eurorepar Car Service noktalarında, motor yağınızla ilgili doğru bilgilendirme ve hizmet alırsınız. Düzenli bakım yaptırmak motorunuzun sorunsuz çalışması ve yola keyifle devam etmenizin en iyi ve kolay yoludur.

  • Motor yağınızı kontrol etmek için motor kaputunuzu kaldırın. Üzerinde yağ kabı simgesi olan kapağı ve çubuğu çıkarın. Bir peçete veya havlu yardımıyla çubuğun üzerindeki yağı silin. Çubuğu tekrar hazneye sokup çıkartın. Çubuğun üzerindeki yağ seviyesi maksimum ve minimum çizgilerinin arasında ise motorunuzda yeterli seviyede yağ var demektir.

  • Motor yağınızın seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve gerekiyorsa ekleme yapın. Aracınızda elektronik bir gösterge bulunsa dahi, yağ seviyesini manuel olarak da kontrol etmenizi öneririz. Yağ kontrolünün nasıl yapılması gerektiğini (motor sıcak veya soğukken) teyit etmek için üretici kitapçığınıza bakın.

Sorularınız

Motorunuz, çok sayıda hareketli parçadan oluşan kompleks bir mekanik tasarımdır. Bu parçaların çoğu birbiriyle temas halindeki metal malzemelerdir. Örneğin, pistonlar silindirlerin içinde yukarı-aşağı hareket ederken, silindir iç çeperinde sürtünme oluşturur.

Motor yağı bu temasın daha kaygan ve akıcı olmasını sağlar. Buna rağmen  sürtünme tamamen engellenemez ve oluşan metal parçacıklar yine motor yağı sayesinde silindirden tahliye edilir.

Tüm bu soğutma ve temizleme işlemi süresince motor yağınız ısınmaya ve bozulmaya başlar. Bu nedenle yağınızın seviyesini belirli aralıklarla tamamlamanız gereklidir.

icon-gear