Eurorepar Car Service Türkiye Triger Kayışı Bakımı

Size en yakın noktayı bulun

Geri

TRİGER KAYIŞI TRİGER KAYIŞI

Triger kayışınızın değişimi

Triger kayışınız, motorunuzdaki piston ve sübapların hareketini kontrol eder. Kopar veya hasar görürse motorunuzda ciddi arızalar oluşur.

Her araç farklıdır. Her üreticinin triger kayışı değişimi için öngördüğü bir süre ve km aralığı vardır. Triger kayışınızın durumunu görsel olarak takip etmek mümkün olmadığı için tavsiye edilen üretici kriterlerini takip etmek çok önemlidir.

Çoğu üretici, triger kayışının 100.000 ile 160.000 km arasında değiştirilmesini önerir. Bazı araçlarda triger kayışıyla birlikte (başta su pompası olmak üzere) başka parçaların da değişimi gerekebilir.

Öneri Eurorepar Car Service

  • Triger kayışı değişimi riske atılabilecek bir işlem değildir. Ne kadar iyi durumda olursa olsun bir anda işlevini yitirebilir. Bu nedenle, üretici standartları doğrultusunda değişimi çok önemlidir

  • Çok soğuk veya sıcak iklimler veya sıcaklık değerlerinde oluşan hızlı değişimler, triger kayışının öngörülenden daha çabuk yıpranmasına neden olabilir.

  • Bazı motorlarda piston ve sübapların hareketi bir kayış değil, zincir tarafından kontrol edilir. Bu zincirin aracın ömrü boyunca değişimine gerek olmayacağı öngörülmüştür.

Sorularınız

Triger kayışınızın kullanım süresi aracınızın marka ve modeline, aynı zamanda sürüş koşullarınıza göre değişir. Her araç üreticisi, triger kayışı değişimi için farklı bir yıl veya km önerir. Genel olarak, triger kayışlarının en geç 5 yıl içinde değiştirilmesi beklenir. Eğer aracınızla yüksek km yapan bir sürücüyseniz, triger kayışınızı 100.000-160.000 km arasında değiştirmeniz gerekebilir.

Triger kayışınızı zarar görmesi halinde elbette daha çabuk değiştirmeniz gerekir. Her hâlükârda aracınızın bakım kitapçığında belirtilen triger kayışı değişim aralığına dikkat etmelisiniz. Sorularınız için en yakın Eurorepar Car Service noktasını ziyaret edebilirsiniz. 

icon-gear